Syn.: Myosotis lanceolata Opiz, Myosotis laxa subsp. caespitosa (Schultz) Hyl. ex Nordh., Myosotis lingulata Lehm., Myosotis palustris subsp. caespitosa (Schultz) Beck, Myosotis scorpioides subsp. caespitosa (Schultz) F. Herm.
Česká jména: poměnka (Presl 1819), poměnka drnatá (Opiz 1852), pomněnka trsnatá (Čelakovský 1879, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: nezábudka trsnatá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Roste téměř v celé Evropě, do Mediteránu zasahuje, ale na úplném jihu chybí, objevuje se také na Madeiře. Směrem na východ areál pokračuje k Altaji a na Sibiř. Dále roste na Kavkaze, v Turecku, v Poamuří, na Kamčatce. U nás se vyskytuje roztroušeně od nížin do podhoří, zvláště v lužních úvalových územích a v rybničních oblastech a pánvích.
Ekologie: Roste na bahnitých březích stojatých i tekoucích vod, ve vlhkých lučních příkopech, na okrajích lužních lesů, na okrajích rákosin a porostů vysokých ostřic, na dnech letněných rybníků. Kvete od května do srpna.
Popis: Jednoletá až dvouletá, často trsnatá, 20–80 cm vysoká bylina bez výběžků. Lodyha je větvená často již od báze, oblá nebo nezřetelně čtyřhranná, roztroušeně přitiskle chlupatá. Listy jsou eliptické, s chlupy směřujícími k vrcholu listu. Vijany jsou bohaté, mnohokvěté, obvykle s drobnými eliptickými listeny v dolní části. Květní stopky jsou za plodu prodloužené, dolů ohnuté. Kalich je zvonkovitý, přitiskle chlupatý, asi do poloviny členěný v pět kališních cípů. Koruna je velká 3,5–4,5 mm, kolovitá, světle modrá. Plodem jsou čtyři široce vejcovité tvrdky. Je považována za značně proměnlivou.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je u nás pomněnka trsnatá řazena k vzácnějším druhům, které vyžadují další pozornost (C4a), na Slovensku k ohroženým (EN).
Poznámka: Někdy bývá považována za poddruh severoamerické M. laxa.
Fotografováno dne 12. 8. 2011 (Česko, PR U sedmi rybníků).